Co to jest survival?    Survival w Polsce    Survival na Świecie    Sztuka przeżycia    Zasady przeżycia   Budowanie szałasów    Zdobywanie wody
 
strona główna
strona survival

Zapisz się na kurs

Uwaga! Przedstawiony tu materiał może być traktowany jako pomocniczy dla instruktorów i kandydatów na instruktorów survivalu, ale kurs instruktora survivalu nieco odbiega programem od zawartej tu treści.

Nie istnieje jedna definicja survivalu, jako powszechnie i wszystkich obowiązująca. Dość powszechnie gdy ktoś słyszy słowo survival, kojarzy mu się ono ze szkołą przeżycia, przeżycia często w skrajnych warunkach, w sytuacjach ciężkich, Niestety, dla niektórych jest to myślenie patologiczne, myślą bowiem, że survival to wyjście do lasu bez namiotu, materaca, spanie pod gołym niebem, najlepiej jeszcze w mroźny, zimowy dzień. To oczywiście, co podkreślam, myślenie patologiczne, choć często spotykane. Muszę też przyznać, że na oszołomach, którzy tak myślą, a których nie jest tak dużo, niektóre szkoły survivalu sporo zarabiają. Niestety, traci na nich cały ruch survivalowy, bo nie ma roku, by media nie opisywały jakiegoś obozu utożsamianego z survivalem, na którym dochodzi do patologicznych zachowań, nie mających uwarunkowań prawnych czy choćby daleko odbiegających od metodyki nauczania survivalu.
Z survivalem mamy do czynienia wtedy, gdy rozbijamy namiot w lesie, gdy namiot ten stoi na wsi na wynajętym polu, gdy śpimy  w trawie pod gołym niebem i wtedy, gdy życie wśród przyrody łączymy z rozumem i zdrowym rozsądkiem.
Niektórzy dzielą survival na cywilny i wojskowy.
Inni dzielą survival na miejski i wiejski.
Survival cywilny to wszytko to, co robimy, by przeżyć np. w lesie, bez dostępu do zdobyczy współczesnej techniki.
Survival militarny to survival cywilny wzbogacony o elementy wojskowe, elementy dowodzenia, broń, zachowanie się na polu walki i inne. Konieczne jest też studiowanie uzbrojenia, własnego i przeciwnika i tym podobne tematy.
Z kolei survival miejski i wiejski to - jak sama nazwa wskazuje - sposób przeżycia w mieście i na wsi (docelowo także w lesie itp.).
Jak łatwo sobie wyobrazić, zupełnie inne są zasady przeżycia w mieście, a inne na wsi.
Z koniecznością takiego przeżycia możemy mieć miejsce wówczas, gdy np. dochodzi do jakiegoś konfliktu zbrojengo, katastrofy itp. kiedy to nie ma możliwości funkcjonować w normalny sposób (np. nie ma prądu, wody, za to są hordy głodnych sąsiadów). Takie sposoby przeżycia w mieście i na wsi znacząco się od siebie różnią.

Jak widać, do słowa survival można dopisać wiele znaczeń i w wykonaniu różnych ludzi może on różnie wyglądać.

strona survival
strona główna

Ogniska    Prepersi    Samoobrona    Strzelectwo    Tajne kody    Alfabet Morse'a    Biała broń