Kurs instruktora europejskich sztuk walki
KARATE TSUNAMI     KARATE SHOTOKAN    KARATE KYOKUSHIN    STREET FIGHTING    TAE-KWON-DO    KICK-BOXING    BOKS TAJLANDZKI
SAMBO    JUDO    ZAPASY    SYSTEMA    VING TSUN    MMA     BOKS    
INSTRUTKOR EUROPEJSKICH SZTUK WALKI


 
strona główna
strona instruktor sztuk i sportów walki

Kontakt: 608-730-601,
army_camp@vp.pl

Zasady uczestnictwa w kursie

Zapisz się na kurs

Kontakt: 608-730-601,
army_camp@vp.pl


Jeszcze kilkanaście lat temu dość powszechnie mówiło się, że sztuki walki są domeną dalekiego wschodu, a w Europie nigdy nie było sztuk walki. Jest to oczywiście nieprawda. W Europie rozwijało się wiele różnych sztuk walki i to zarówno z bronią, jak i bez broni. Ze względu na to, że w miarę rozwoju broni palnej i ideologii lewicowej europejskie sztuki walki ulegały stopniowemu zanikowi, do dziś w oryginalnej wersji nie została chyba żadna z nich. Oczywiście praktycznie uczono jeszcze w wojsku takich walk nawet przed II wojną światową, ale faktycznie od końca XIX wieku opierały się one na technikach walki z dalekiego wschodu, głównie judo i ju-jutsu. W drugiej połowie XX - go wieku w Polsce powszechnie mówiono, że w Europie nie było żadnych sztuk walki, a jedynie daleki wschód opracował własne, kompletne systemy i style walki. Rzekomo miała to być zasługa buddyjskich mnichów, którzy w swojej genialności opracowali kilka tysięcy różnych stylów walki. Takie podejście nie wynikało z czyjejś niewiedzy, tylko z konkretnie opracowanego planu: dalekowschodnie sztuki walki miały pomóc komunizmowi w ataku na cywilizację chrześcijańską, bowiem wraz z rozpowszechnianiem się dalekowschodnich sztuk walki promowano jak nigdy dotąd religie wschodu. W ówczesnych czasopismach można było przeczytać, że jak ktoś interesuje się sztukami walki, to jednocześnie musi też zainteresować się religią i filozofią wschodu. Takie podejście - zakłamane jak cały komunizm - zrodziło stwierdzenie, że sztuki i sporty walki to domena dalekiego wschodu.
W XXI wieku, wraz ze wzrostem świadomości społecznej, do której przyczynił się głównie Internet, ludzie odkryli, że również Europa miała swoje sztuk walki i zaczęli je odtwarzać na podstawie starodawnych traktatów. Zaczęto też tworzyć (w mniejszości) własne szkoły i style walki.
Również w Polsce działa wiele klubów zajmujących się odtwarzaniem starodawnych systemów walk. Ich członkowie na podstawie starodawnych ksiąg i własnej pracy żmudnie odtwarzają istniejące niegdyś szkoły walki.
Uczą się w nich walki wręcz, europejskich zapasów, walki na miecze, szable, rapiery i dziesiątki innych rodzajów broni, używanej niegdyś przez europejskich rycerz, a potem przez szlachtę.
Kurs instruktora europejskich sztuk walki przygotowuje instruktorów do prowadzenia zajęć w tym zakresie. Ponadto instruktor europejskich sztuk walki uczy się, jak samodzielnie pracować i prowadzić badania w tym zakresie.

instruktor sztuk i sportów walki
strona główna

Kurs instruktora samoobrony